Polecamy - wyloty z Katowic - wypoczynek Last Minute : Bułgaria 25.06 -2.07 cena 2770 zł , Korfu 26.06 -3.07 cena 2670 zł , Albania 28.06 - 5.07 cena 2800 zł , Kalabria 10 -17.07 cena 3720 zł , Hiszpania 10 -17.07 cena 4040 zł oraz inne propozycje

MIEJSCA PIELGRZYMOWANIA

Asyż - miasto we Włoszech, gdzie urodził się największy włoski święty, święty Franciszek, założyciel zakonu franciszkanów oraz święta Klara. Prace przy budowie Bazyliki św. Franciszka rozpoczęto w 1228 r., dzień po jego kanonizacji, jest ona najważniejszym kościołem franciszkańskim. W Asyżu odbywają się modlitwy o pokój, którym początek dał Św Jan Paweł II.

Cascia - miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Umbria, w prowincji Perugia. W Cascii znajduje się Sanktuarium świętej Rity, patronki spraw trudnych , beznadziejnych i problemów małżeńskich . Św. Rita z Cascii jest najbardziej popularną świętą augustiańską. Jej imię to zdrobnienie od imienia Margherita (Małgorzata). Urodziła się około 1380 ,zmarła na gruźlicę 22 maja 1457 r. w Cascii. Tam jej nienaruszone ciało spoczywa do dziś. Sanktuarium Świętej, obejmujące jej rodzinny dom w Rocca Porena oraz klasztor i kościół w Cascii, w którym została pochowana, jest miejscem tłumnych pielgrzymek.

Fatima - miasto w Portugalii, gdzie w 1917 roku objawiła się Matka Boska i przekazała trzy tajemnice fatimskie. Matka Boża objawiała się przez pół roku, każdego 13 dnia miesiąca trójce dzieci: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie. Kościół katolicki uznał je za cud w 1930 roku.

Lourdes - miasto we Francji - to tu w 1858 roku Matka Boża objawiła się 14-letniej Bernadecie Soubirous (1844 –1879). Corocznie na pielgrzymki do Lourdes udaje się sześć milionów pielgrzymów. W Lourdes znajdują się: Bazylika Różańca Świętego, Bazylika Niepokalanego Poczęcia, Krypta i Grota Objawień.

Loreto - miasto we Włoszech, jedno z najpiękniejszych miejsc kultu maryjnego. Znajduje się tu tzw. Święty Domek, który ma być nazaretańskim domem Maryi,kamienie do budowy domku zostały przywiezione do Loreto statkiem przez rodzinę De Angelis. Według legendy Święty Domek (Santa Casa) został przeniesiony z Nazaretu do Loreto po wyparciu krzyżowców z Palestyny (1291 r.). Prawdopodobnie rozbiórkę i przewiezienie kamieni z pomieszczenia dobudowanego do groty bazyliki Zwiastowania, zorganizowała rodzina De Angelis (Aniołów), rządców Epiru.

La Salette - miasto we Francji - Sanktuarium Płaczącej Madonny
W sobotę 19.09.1846 r. dwoje dzieci pasło krowy w alpejskiej dolinie Sezia, koło wsi La Salette, w pobliżu Grenoble we Francji. 15-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud ukazała się płacząca Matka Boża. Treścią Orędzia z La Salette było wezwanie ludzi do pokuty i powrotu do Boga, zapowiedź kar Bożych dla grzeszników i obietnica obfitych łask w wypadku nawrócenia. Na miejscu objawienia, położonym ok. 1800 m n.p.m., wytrysnęło, dotychczas wyschnięte, źródło. Płynie ono od dnia objawienia bez przerwy.

Manopello miasto we Włoszech znajduje się tu Sanktuarium Świętego Oblicza w Manopello
Manopello to miasteczko w Abruzji, niedaleko Pescary, ok. 170 km na wschód od Rzymu.. W prezbiterium miejscowego kościoła ojców kapucynów od 1638 r. jest przechowywana tkanina (17 x 24,5 cm) zwana Świętym Obliczem (Volto Santo). Relikwia umieszczona w monstrancji, oprawiona w ozdobną, obustronnie przeszkloną ramę z drewna orzechowego przedstawia oblicze Jezusa Chrystusa. Według badań naukowych Święte Oblicze jest zgodne z wizerunkiem Chrystusa z Całunu Turyńskiego i Chusty z Oviedo. Zgodnie z tradycją tkaninę przyniósł do Manopello w 1506 r. tajemniczy pielgrzym.

Mariazell miasto w Austrii - znajduje się tu Sanktuarium Maryjne
Mariazell w austriackiej Styrii to najsłynniejsze miejsce kultu Matki Bożej w Europie Środkowej. Wielonarodowy charakter sanktuarium wyrażają tytuły nadane Madonnie z Mariazell: Wielka Matka Łaskawa Austrii, Można Pani Węgier i Matka Narodów Słowiańskich. Przedstawienie Maryi to drewniana figura siedzącej Madonny o wys. ok. 47 cm. Matka trzyma Syna na kolanach. Prawą ręką przyciska Go do siebie, a lewą podaje Jezusowi gruszkę. Jezus odwzajemnia się Jej podarunkiem w postaci jabłka.

Medjugorie - miejscowość w Bośni i Hercegowinie. To tu od 24 czerwca 1981 roku sześciorgu dzieciom objawić się miała Matka Boska, określana jako Królowa Pokoju lub Gospa. Twierdzą oni, że wciąż mają objawienia. Do Medjugorie przybywają rzesze pielgrzymów z całego świata doznając tam gruntownej przemiany życia i nawrócenia. Jednak Kościół katolicki zachowuje ogromną ostrożność w ocenie tych wizji.

WŁochy -Rzym i Watykan - rezydencja papieska, Stolica Apostolska, a także miejsce, gdzie spoczywa papież Św. Jan Paweł II. Pielgrzymi i turyści z całego świata stawiają sobie za cel nawiedzenie Rzymu i Watykanu miejsc ważnych dla katolików, miejsc związanych z chrześcijaństwem i apostołami.

Góra Synaj- położona w Egipcie 2285 m n.p.m., zwana inaczej Górą Mojżesza. Na Górze Synaj Mojżeszowi ukazał się anioł Boga w płonącym krzewie i polecił mu wyprowadzić Izraelitów zniewolonych w Egipcie. To tu Mojżesz otrzymał kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań. Tutaj Bóg zawarł przymierze z narodem izraelskim. W pobliżu znajduje się Klasztor Świętej Katarzyny wzniesiony ok 530 r. p.n.e./ mieści cenne zbiory min. bizantyjskie mozaiki z VI w. , zbiór ikon św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej/

San Giovanni Rotondo - miasto we Włoszech, miejsce ściśle związane z Ojcem Pio.

Ojciec Pio przybył do San Giovanni Rotondo 28 lipca 1916. W wieku 18 lat pojawiły się stygmaty na jego dłoniach, stopach oraz na boku. Większość swego czasu poświęcał modlitwie i spowiedzi oraz odprawianiu Mszy Św., w której uczestniczyły tysiące wiernych. Padre Pio – stygmatyk, wizjoner i mistyk, skromny kapucyn porównywany do Świętego Franciszka z Asyżu. Ojciec Pio zmarł w wieku 81 lat w 1968 roku. W 1999 został beatyfikowany, a 16 czerwca 2002 kanonizowany przez Św. Jana Pawła II.

Santiago de Compostela - miasto w Portugalii - Katedra Św. Jakuba

Dzieje sanktuarium rozpoczynają się od odnalezienia grobu świętego w 813 r., dokonanego za sprawą biskupa Teodomira z Iria. Tenże polecił sprawdzić wizję eremity Pelayo, któremu deszcz spadających gwiazd wskazał miejsce usytuowania grobowca apostoła - męczennika. Wydarzenie to uznano za cud. Fakt ten przyczynił się do napływu do Santiago de Compostela wielkich rzesz wiernych. Jego rola jako ośrodka pielgrzymkowego była tak duża, że w 1179 r. papież nadał miastu status świętego, obok Rzymu i Jerozolimy. Miejsce odnalezienia grobu król Asturii polecił upamiętnić kaplicą.

GRECJA - pielgrzymka śladami misyjnej podróży św. Pawła Apostoła oraz zabytków starożytnych i bizantyjskich

MEKSYK - pielgrzymujemy do Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe

Objawienia w Guadalupe są najstarszymi objawieniami maryjnymi oficjalnie uznanymi przez Kościół katolicki. Przyczyniły się one masowej chrystianizacji Ameryki Łacińskiej, która dokonała się w ciągu kilku lat. Matka Boża objawiła się Aztekowi Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Według przekazów w ostatnim dniu objawień, 12.12.1531 r. powstał obraz Matki Bożej z Guadalupe. Wizerunek pojawił się na płaszczu, zwanym tilma. Okrywał on kwiaty, jakie Matka Boża poleciła przekazać Juanowi Diego biskupowi Juan de Zumárraga, który nie dowierzał relacjom o ukazaniu się mu Maryi i jej życzeniu, by na wzgórzu Tepeyac zbudowano świątynię ku jej czci. 24.12.1531 r. obraz przeniesiono do kaplicy wybudowanej w pobliżu wzgórza Tepeyac.
Sposób powstania wizerunku, mimo poddaniu go wnikliwym badaniom naukowym, nie jest znany. Wizerunek mierzy 145 x 105 cm. Przedstawia stojącą Maryję ubraną różową tunikę spiętą pod szyją broszką, przepasaną w talii szarfą i ozdobiona kwiatami. Postać okrywa błękitny płaszcz ozdobiony gwiazdami. Twarz Maryi jest ciemna, stąd od hiszpańskiego słowa moreno została nazwana Morenitą z Tepeyac Pierwszy skromny kościół zbudowano z cegły suszonej na słońcu. Ze względu na wielką liczbę pielgrzymów był kilkakrotnie przebudowywany i powiększany. Starą bazylikę ukończono w 1709 r. Ma cztery wieże i 40-metrową kopułę. Od początku jej istnienia dokonują się tu nieustannie cudowne nawrócenia i uzdrowienia. Do lat 70. XX w. był tu monumentalny ołtarz z brązu i marmuru, a na nim złoty relikwiarz z płaszczem Juana Diego. Za ołtarzem ustawiono jego posąg w postawie klęczącej. W latach 1974 -1976 wybudowano nową bazylikę. Jest to największe sanktuarium maryjne na świecie. Rocznie przybywa tu od 10 do 20 milionów pielgrzymów. Przypomina kształtem wielki namiot. Podstawa krzyża na szczycie ma kształt litery M. Oznacza zarówno Maryję jak i Meksyk. Nowa bazylika mieści ok. 12 tys. osób. Obecnie cudowny Obraz NMP z Guadalupe jest umieszczony na centralnym pilastrze bazyliki i jest widoczny z każdego punktu kościoła.

TURCJA - pielgrzymka śladami św. Pawła i św. Jana

ZIEMIA ŚWIĘTA- Izrael, Autonomia Palestyńska
Betlejem - miejsce narodzenia Jezusa Chrystusa. Miasto znajduje się w Autonomii Palestyńskiej jest celem wielu pielgrzymek z całego świata.Znajduje się tu Bazylika Narodzenia -najstarszy funkcjonujący kościół na świecie oraz Biała Grota .
Jerozolima- miejsce styku trzech największych religii świata, to tu znajduje się Bazylika Grobu Pańskiego,Via Dolorosa / Droga Krzyżowa/ w obrębie miasta znajduje się także góra Golgota, Wieczernik itd. W Jerozolimie znajduje się Ściana Płaczu, najświętsze miejsce dla każdego wyznawcy judaizmu , pozostałość Wielkiej Świątyni Jerozolimskiej oraz Meczet Al-Agsa ,Świątynia Skały miejsca święte dla muzułmanów.
Jezioro Galilejskie - nazywane Jeziorem Tyberiadzkim, czasami Morzem Galilejskim jest największym słodkowodnym jeziorem Izraela. Okolice Jeziora Galilejskiego to miejsce, którego pięknem zachwycał się Pan Jezus. Tutaj Jezus nauczał, uzdrawiał.Nad jeziorem wygłoszone zostało kazanie na górze, tutaj także powołani zostali czterej apostołowie.
oraz
Nazaret, Kafarnaum,Góra Tabor,Góra Błogosławieństw, Tabgha,Jardenit,Megiddo,Góra Karmel,Hajfa,Cezarea,Betania,Pustynia Judzka,Qumran,Masada,Morze Martwe,Ain Karem.